Kimyaturk Kimya Forumu
Temmuz 25, 2014, 08:15:25 ÖS *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Ana Sayfa   Forum   Yardım Takvim Giriş Yap Kayıt  
Reklam Alanı

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Su Bazlı Kremler Hakkında  (Okunma Sayısı 5136 defa)
A A A A
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hakankose
Yeni Üye
*

Üyenin toplam puanı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür
-Edilmiş: 0
-Alınan: 13

« : Aralık 21, 2009, 02:42:13 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar

Botanikçiyim ve bir takım bitkilerin özlerinden çeşitli rahatsızlıklar için kremler hazırlıyorum. Bu bağlamda;

*Egzema ve Sedef,(Sedef topikal olarak tümüyle tedavi edilemez) Dermatit v.s cilt hastalıklarında
*Hemoroid, Fistül ve Varis gibi Cilt ve Damar hastalıklarında
*Bel-boyun Fıtıkları, Romatizmal Ağrılar gibi kas-kemik sistemi ağrılarında başarıyla kullanılan

Kremler yaptım. Ancak bu kremlerin hepsi, ya Vazelin bazında, ya da Zeytinyağı - Balmumu bazında yapıldılar. Ancak, bazı bayan arkadaşlarım benden cilt nemlendirici ve kırışıklıklar konusunda geriletici ve önleyici etki yapan bir krem talep ettiler. Bu krem su bazlı olmalıydı ve bitkilerin ekstrasyonu için Zeytinyağı yerine Gliserin kullandım. Yani krem içerisindeki kimyasalları içeren bitkilerin gliserin tentürlerini öz olarak kullandım. Bu haliyle losyon kıvamında olan bu bitkisel formül oldukça başarılı. Ancak;

Zeytinyağı kullandığım kremlerdeki gibi Balmumu kullanamıyorum, Çünkü gliserin balmumunu çözüyor.
Bu kremin suyla temizlenebilir olmasını istediğimden, beyaz vazelin de kullanamıyorum.
Jel kıvamında yapabilirim düşüncesiyle Keçiboynuzu ya da Ksantan gamı gibi kıvamlandırıcılar kullandım. Ancak gliserin onların da üstesinden geliyor. Mukus kıvamında bir gam çözeltisi oluyor.
Ayrıca -çok şey istediğimin farkındayım ama- bu kremin içerisinde, Çinko Oksit ya da Titanyum Dioksit gibi kimyasalları da kullanmak istemiyorum.

Sizce ne yapmalıyım? Bu özü hangi bitkisel maddeyi nasıl kullanarak en azından jel haline getirebilirim? Lütfen bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Çok Teşekkür Ederim...

Mesajınıza teşekkür eden üyeler:

aslihanim, derya gümüş, ozdmrhkn

Bu mesaj için, 3 üye teşekkür etti!
Kimyaturk Kimya Forumu
« : Aralık 21, 2009, 02:42:13 ÖS »

Reklam Alanı
sema01
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ocak 18, 2010, 09:05:40 ÖS »

Bu konuda çalışmam olmadı ama  Capryloyl glycine olabilir mi
hakankose
Yeni Üye
*

Üyenin toplam puanı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür
-Edilmiş: 0
-Alınan: 13

« Yanıtla #2 : Ocak 18, 2010, 11:19:38 ÖS »

Olabilir ama bu kimyasalın kaynağı nedir? çok ayrıntılı bir bilgi bulamadım hakkında, bitkisel kökenli midir, sınıfı nedir? (kıvamlandırıcı, emülgatör v.s) Eğer biliyorsanız bu konularda ve nereden bulabileceğim konusunda da yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim yardımınız için...
maximum
Deneyimli Üye

Üyenin toplam puanı 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

Teşekkür
-Edilmiş: 206
-Alınan: 117

« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2010, 11:05:42 ÖS »

benimde merak ettiğim bir soru var,su bazlı solüsyonda emilimi arttırmak için  birde  cilt üzerine uygulandığında yağlı yapış olmasını önlemek için solüsyon içerisine neler ilave edilebilir?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Link Parkı : Hedef Kitlenize Ulaşın..
Link almak için tıklayınız   l      Link almak için tıklayınız l

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Sitemap XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal